شهید شاخص سازمان

نسخه مناسب چاپ
شهید شاخص سازمان

 

درباره شهید

شهید شول در سال 1337 در شهر سیرجان استان کرمان متولد شد و با علاقه و تشویق پدر و مادرش در 12 سالگی به مداحی اهل بیت روی آورد و در هر فرصتی در مساجد و حسینیه ها و تکایا به ذکر فضایل اهل بیت می پرداختند.

با وجود فاصله 6 کیلومتری خانه شهید شول تا مدرسه، وی هر روز این راه را پیاده می رفت و بر می گشت و از شاگردان ممتاز مدرسه بود اما به دلیل فقر خانواده و برای کمک به معاش خانواده و برادران و خواهرانش ترک تحصیل کرد و در 13 سالگی هم پدر خود را از دست داد و مسئولیت خانواده را به عهده گرفت.

درسال 56 یعنی یک سال قبل از پیروزی انقلاب به خدمت سربازی رفت و یکی از مهم ترین کارهایی که در آنجا انجام می داد پخش اعلامیه های حضرت امام بود. در کمک به خانواده های بی بضاعت و ساخت مسجد و سازماندهی نیروهای انقلابی و دوستداران امام فعال بود.

او از همان اوایل تشکیل سپاه پاسداران به عضویت این نهاد انقلابی در آمد و برای مقابله با گروهک های تروریستی کومله و دموکرات به غرب کشور رفت. پس از آغاز جنگ تحمیلی در عملیات های مهمی از جمله فتح المبین، بیت المقدس، خیبر، بدر، میمک، کربلای یک و... شرکت کرد. در مدت حضور خود ازسال 59 تا 65 در جبهه ها دو بار از ناحیه کتف و شکم مجروح می‌شوند و دوباره به جبهه بر می‌گردند و در نهایت در 14 تیرماه سال 65 در عملیات کربلای یک در منطقه حمران بر اثر اصابت ترکش به سینه به شهادت می‌رسند.

او درجبهه ابتدامسئولیت را با فرماندهی گروهان شروع نمودوتا فرماندهی گردان پیشرفت وهنگام شهادت فرمانده گردان 416 لشکر 41 ثارالله بود و نوای دلنشین او و شوق و علاقه‌ای که به امام حسین داشت زبانزد بود.

سردار قاسم سلیمانی درباره شهید شول می گوید او فاتح قلاویزان وقهرمان مهران ومردجبهه های پیکاروحماسه سازفتح المبین تا کربلای یک بود.

این شهید را به عنوان اسوه استقامت انتخاب شده است چون برای انتخاب شهید شاخص سال فقط ملاک حضور در جبهه ها مطرح نیست و مولفه های دیگری هم در نظر گرفته می شود. به خصوص که در فضای سیاسی این روزها سازش ناپذیری با دشمن و تاکید بر روحیه پایداری و استقامت که با وجود مجروحیت باز هم به جبهه می رود و اشعاری که ایشان بیشتر می‌خواند روحیه حماسی و شکست ناپذیر حضرت سیدالشهدا و استقامت امام و اصحاب او را بازگو می‌کرد.